متر لیزری چیست و چه کاربردهایی دارد؟ کار کردن با متر لیزری می‌تواند بسیار هیجان انگیز باشد. هنگامی‌که اندازه‌گیری فاصله‌های کوتاه مدنظر باشد و یا زمانی که نیاز به شبیه‌سازی فضای موردنیاز یک جسم دارید، مترهای سنتی می‌توانند خوب عمل کنند. اما برای ارتفاع زیاد یا اندازه‌گیری مناطقی که دسترسی به آن دشوار است، استفاده از متر لیزری یک انتخاب هوشمندانه است.
در ادامه، نحوه کار مترسنج لیزری و مزایای آن را بررسی خواهیم کرد.

متر لیزری چیست؟

متر لیزری دستگاهی است که از پرتو لیزر برای اندازه‌گیری فاصله بین دو جسم استفاده می‌کند. مترهای لیزری تنوع زیادی دارند که هرکدام دقت و محدوده‌ متفاوتی دارند. همیشه باید مدلی را انتخاب کنید که دقت بیشتری را در اختیار شما قرار می‌دهد و درعین‌حال بهترین محدوده را برای کاربردهای مختلف به شما ارائه می‌دهد.

نحوه کار متر لیزری

عامل مهم در اندازه‌گیری توسط مترسنج لیزری، محل برخورد لیزر است. برای اینکه بدانید چه چیزی را می‌توانید اندازه‌گیری کنید، باید بتوانید نقطه‌ای که لیزر به آن برخورد می‌کند را ببینید.
متر لیزری می‌تواند فاصله را بر اساس «زمان پرواز» برای پرتو ارسال‌ شده به یک شیء خاص محاسبه کند. این روش با ابزارهای نقشه‌برداری سنتی متفاوت است که با مقایسه طول‌ موج‌های ورودی با فاز نور خروجی، «تغییر فاز» را اندازه‌گیری می‌کنند.

نحوه کار متر لیزری

ازآنجا که نور لیزر با سرعت نسبتاً ثابتی حرکت می‌کند، یک کامپیوتر ساده درون دستگاه می‌تواند فاصله با یک هدف خاص را با دقت زیادی محاسبه کند.

مزایای اندازه‌گیری با متر لیزری

ابزارهای اندازه‌گیری لیزری مزایای زیادی دارند ازجمله اندازه‌گیری سریع، سهولت استفاده، توانایی اندازه‌گیری فاصله به‌تنهایی، بخشی از امکانات استفاده از دستگاه است.
علاوه بر این، این ابزارهای اندازه‌گیری برای حفاظت از ایمنی کارگران بسیار مهم هستند. پرتو لیزر درواقع می‌تواند به نقاط غیرقابل دسترس برسد و استفاده از سازه‌های خطرناک و بدلکاری برای اندازه‌گیری ناشی از آن در ارتفاع، در بالکن یا سقف را از بین می‌برد.

استفاده از متر لیزری برای چه کسانی مفید است؟

برای اندازه‌گیری در صنعت ساختمان سازی چه در داخل و چه در خارج، فاصله سنج های لیزری بی‌رقیب هستند و بنابراین برای مهندسان، معماران، نقشه‌برداران و همچنین نصاب‌ها (برق، لوله‌کشی، تصفیه هوا و غیره)، املاک و مستغلات،استفاده از آن ضروری است.

تقریباً تمام فاصله سنج های لیزری این قابلیت را دارند که اندازه‌گیری‌های غیرمستقیم مانند ارتفاع نما را انجام دهند یا ارتفاع یک طبقه را درحالی‌که از ساختمان فاصله دارد، محاسبه کنند.

مزایای متر لیزری

دقت متر لیزری

دقت متر لیزری به پالس برگشتی به دستگاه بستگی دارد که تحت تاثیر شرایط جوی و سطح جسم است. اکثر مترهای لیزری خطای اندازه گیری تا 1.5 میلی متر را دارند ولی در برخی از ابزارهای دقیق‌تر این خطا به 1 میلی متر کاهش پیدا کرده است.

برد متر لیزری

یکی از مهمترین ویژگی های متر لیزری برد اندازه گیری آن است. به عبارت دیگر برد به معنای فاصله ای است که متر می تواند اندازه گیری نماید که این فاصله با توجه به نیاز کاربران متفاوت است و ما بین 20 تا 30 متر تا بیشتر از 150 متر میتواند متغیر باشد. 

چنانچه متر را برای کارهای ساده نیاز دارید می توانید از متر لیزری ساده با برد 20 متر استفاده کنید و به هیچ وجه نیازی بع هزینه اضافی یا خرید متر ضد آب ندارید. برای اندازه گیری فضاهای وسیع تر تا حدود 800 متر مربع شما نیاز به متری با میان رده دارید و چنانچه کارهای پیشرفته همچون پیمانکاری ساختمان، راه سازی و یا عمرانی را انجام می‌دهید نیازمند به مترهایی با دقت عمل بالاتری هستید تا بتوانید فضاهای بیشتری را اندازه گیری کنید.

چگونه از متر لیزری به بهترین نحو استفاده کنید؟

مترسنج لیزری مانند دیگر وسایل الکترونیکی برای نگهداری نیاز به مراقبت بیشتری دارد تا دستگاه عمر طولانی‌تری داشته باشد. این 5 نکته را همیشه رعایت کنید تا سال‌های بیشتری از دستگاه استفاده کنید.

  1. بعد از استفاده از متر حتما آن را خاموش کنید تا باتری و دستگاه شما عمر بیشتری داشته باشد.
  2. گردو غبار بر روی عدسی متر، دقت متر لیزری را کاهش می‌دهد؛ به همین علت دقت کنید که همیشه بعد از اندازه گیری متر را درون کیف یا محفظه مخصوصش قرار دهید.
  3. متر لیزری نسبت به رطوبت حساس است؛ در زیر باران از آن استفاده نکنید.
  4. صدمات وارد شده به متر باعث می شود تا عدسی داخل متر جابه جا شود و دقت متر لیزری را کاهش دهد. بنابراین در نگهداری از آن، نهایت دقت را داشته باشید.
  5. زمانی که برای مدت زیادی می‌خواهید از متر استفاده کنید، باتری را خارج کنید تا نشت باتری به دستگاه شما آسیب نزد.

اگر به دنبال خرید متر اندازه گیری لیزری هستید، به صفحه متر لیزری در فروشگاه علمایی سر بزنید و انواع مترهای لیزری را مشاهده کنید. این فروشگاه با بیش از نیم قرن تجربه در فروش ابزارآلات، سفارشات شما را در سریع ترین زمان ارسال می‌کند.

برای مشاوره رایگان و خرید بهترین و مناسب‌ترین متر لیزری با کارشناسان ما تماس بگیرید.