• آپارات
  icon
 • روبیکا
  icon
 • اینستاگرام
 • تلگرام
 • واتساپ
دسته بندی محصولات
دسته بندی محصولات

اتو لوله کشی

 • از:
  تا:
 • کالاهای موجود

اتو لوله کشی یک از مهم ترین و پرکاربردی ترین ابزارالاتی است که در شغل لوله‌کشی مورد استفاده قرار می گیرد. در این مطلب از فروشگاه علمایی قصد داریم بررسی کنیم که اتو لوله چیست و سپس روش کار اتو لوله را آموزش دهیم.

طرز کار اتو لوله سبز بسیار راحت است و نیاز به‌ دقت دارد. همراه ما باشید تا با استفاده از این آموزش‌ها و نکات ارائه‌ شده، با چیستی و نحوه کار آن آشنا شوید.

اتو لوله چیست؟

اگر در حوزه لوله‌کشی مشغول فعالیت دارید، احتمالاً نام اتو لوله یا همان دستگاه جوش لوله زیاد به گوشتان خورده است. کار با این دستگاه پیچیدگی خاصی ندارد و گرمای دستگاه با یک یا دو المنت حرارتی تولید می‌شود.

از دستگاه اتو لوله برای اتصال برقرار کردن بین انواع لوله‌های سبز و پروپیلن استفاده می‌شود. این دستگاه دارای یک یا دو المنت برقی است و تعدادی لقمه که به شکل نری و مادگی کارایی دارند. از لقمه ماده برای ورود لوله و از لقمه نر برای اتصال و ایجاد حرارت و گرم کردن لوله استفاده می‌شود.

تفاوت اتو لوله سبز و سفید

قبل از آشنایی بیشتر در مورد این دستگاه ها بهتر است با لوله های سبز و سفید آشنا شوید و اینکه چه تفاوت هایی با هم دارند:

این لوله ها از مواد پلیمری ساخته شده است و از آنجایی که در ابتدا با رنگ سبز تولید شده اند، به لوله سبز معروف گردیده اند. اما با پیشرفت تکنولوژی، تولیدکنندگان این محصول برای جلوگیری بو گرفتن و طعم دار شدن مایعات داخلی آن از ترکیبات بهتری استفاده کردند و با رنگ سفید تولید کردند. در ادامه به برخی از مهم ترین شاخص های تفاوت این دو مدل لوله ها پرداخته شده است:

لوله های سفید از مواد بهتر و با کیفیت تری ساخته می شوند و از این جهت مرغوبیت بیشتری دارند. از این لوله ها معمولا برای زمانی که کیفیت سیال بسیار اهمیت دارد، استفاده می کنند.

لوله های سبز نسبت به لوله های سفید از مقاومت دمایی و ضربه کمتری برخوردار می باشد. همچنین از نظر تحمل فشار نیز نسبت به نمونه های سفید پایین تر می باشند.

از آنجایی که مواد اولیه ساخت لوله های سفید از ترکیبات بهتری استفاده شده است در نتیجه احتمال رسوب گذاری، تغییرات گرمایشی و سرمایشی که سبب شل شدن و یا پوسیدگی لوله می شود را کاهش می دهد.

با شناخت این لوله اتویی ها و تفاوت آن ها باید در نظر داشته باشید که دستگاه جوشی که برای لوله های سبز و سفید مورد استفاده قرار میگیرند، یکسان هستند و تنها گاهی اوقات بسته به شرایط کاری و لوله دمای اتولوله را انتخاب می کنید.

کاربرد اتو لوله

در شغل لوله‌کشی برای وصل کردن لوله‌ها از دستگاه اتو لوله استفاده می‌شود. بعد از تولید این دستگاه، دیگر از چسب برای متصل کردن لوله‌ها استفاده نمی گردد و اتصال با گرم شدن لوله‌ها انجام می گیرد. دستگاه اتو لوله، سرعت کار لوله‌کشی را بسیار بالا برده است.

اتو لوله یکی از ابزارهای ضروری برای لوله‌کشی است که سرعت کار را بسیار بالا می‌برد و دیگر نیازی به استفاده از چسب برای اتصال لوله‌ها نیست. این دستگاه انواع مختلفی دارد و زمان کار با آن، استفاده از برخی از ابزارهای جانبی نیاز است که برخی از دستگاه‌های اتو لوله این ابزارها را همراه خود دارند.

روش های جایگزین اتو لوله

در گذشته زمانی که دستگاه جوش لوله وجود نداشته بود، برای اتصال لوله ها از شعله گاز برای حرارت دادن لبه های لوله استفاده می کردند و پس از جایگذاری آنها داخل یکدیگر از چسب های قوی پلاستیک استفاده می گردید تا از یکدیگر جدا نشوند. اما در حال حاضر با وجود این دستگاه، فرایند لوله کشی بسیار ساده و راحت شده است.

مزیت استفاده از اتو لوله

همانطور که در بالا ذکر شد در برخی مواقع بجای استفاده از اتولوله برای اتصال لوله ها از چسب استفاده می گردد. اما این روش اصلا اصولی نیست. علاوه بر آن انتخاب دستگاه جوش لوله سبز مزیت هایی دارد که در ادامه به برخی از آنها اشاره شده است:

آموزش کار با اتو لوله کشی

از آنجایی‌که روش کار اتو لوله برای لوله‌های سبز و پروپیلن متفاوت است به بررسی جداگانه هرکدام می‌پردازیم. روش کار با اتو لوله آسان است و فقط کافی است آن را به برق بزنید و شروع به کار کنید. داشتن مهارت و تجربه بعد از گذشت مدتی استفاده از دستگاه به دست می‌آید که شما را به فردی حرفه‌ای در لوله‌کشی تبدیل می‌کند. زمان بگذارید، تمرکز کنید و کار را به اتو لوله بسپارید.

طرز کار اتو لوله سبز راحت است؛ در ابتدا کافی است دستگاه را به برق بزنید تا گرم شود. پس از گرم شدن اتو، یک سر لوله و سر دیگر رابطی که قرار است به آن متصل شود را روی اتو قرار داده تا گرم شوند، گرمای لوله در طی زمانی کمتر از یک دقیقه اتفاق می‌افتد.

پس از گرم شدن لوله‌ها، آن‌ها به‌راحتی در هم فرو می‌روند و عملیات اتصال لوله‌ها انجام می‌شود به‌طوری‌ که هنگام سرد شدن دیگر نمی‌توان آن‌ها را از هم جدا کرد.

دقت کنید که در زمان اتصال، لوله سبز و رابط با زاویه مناسب و به‌ درستی فرو روند زیرا بعد از آن دیگر نمی‌توان آن‌ها را به‌ راحتی از هم جدا کرد.

دمای دستگاه جوش لوله سبز حدودا 300 درجه سانتی گراد می باشد که در برخی از دستگاه ها مانند توسن دما بالاتر است و حدود 340 درجه است و در برخی نمونه های دیگر مانند رونیکس و نووا 300 درجه است. تنظیم درجه بر روی این دستگاه ها ممکن است به دو شکل متفاوت باشد:

1. به صورت یک کلید چرخشی مدرج که تمام دماهای مورد نظر بر روی آن درج شده است.

2. ممکن است به صورت یک پیچ چهارپر باشد که به راحتی تنظیمات آن تغییر نکند و در هنگام کار ثابت بماند.

اتصال لوله‌های پروپیلن به‌صورت لب‌به‌لب است و نیازی نیست سر لوله و رابط را داخل قالب اتو قرار دهید. ظرافت در این روش بسیار مهم است و باید دو سر لوله را روی المنت اتو گرم‌ کنید و بعد به‌هم بچسبانید. ابتدا با دستگاه اتو، از هر سر لوله و کاملاً موازی یک‌ لایه بردارید تا به‌طور دقیق روی‌هم قرار گیرند. بعد از گرم شدن سر لوله‌ها دو سر را کاملاً به‌صورت موازی به هم فشار دهید تا گرما باعث چسبیدن دو سر لوله شود. در این مرحله دقت بسیار مهم است تا دو سر لوله کاملا روی هم قرار گیرند.

نکات ایمنی مهم در هنگام کار با اتو لوله

حال که با روش کار اتو لوله آشنا شدید به بررسی نکات مهم هنگام کار با اتو لوله می‌پردازیم.

 1. اتصالات لوله‌ها با استفاده از دستگاه اتو، نیازمند دقت و ظرافت است و باید در هنگام کار، کاملاً متمرکز باشید و حواستان جمع کار باشد.
 2. برای حفظ ایمنی از دستکش ایمنی نسوز استفاده کنید تا در معرض خطر کمتری قرار گیرید.
 3. خرید دستگاه‌های معتبر اتو لوله باکیفیت باعث می‌شود تا اتصالات تمیزتری داشته باشید.

ویژگی‌های انتخاب بهترین اتو لوله کشی

یک دستگاه جوش لوله خوب و عالی باید برخی از ویژگی‌ها را داشته باشد تا روش کار اتو لوله راحت و لذت‌بخش باشد. این دستگاه در انواع مختلفی در بازار عرضه می‌شود که لازم است نسبت به آن‌ها شناخت کافی داشته باشید.

 1. دستگاه اتو لوله باید برای انواع مختلف لوله‌ها ازجمله PP-R, PP, HDPE, PVDF قابل‌ استفاده باشد.
 2. سرعت گرم شدن دستگاه باید بالا باشد تا سرعت اتصال لوله‌ها در هنگام کار بیشتر شود.
 3. دستگاه جوش لوله بهتر است سیم بلند داشته باشد تا بتوانید بدون تغییر پریز کار را تا انتها انجام دهید.
 4. صفحه المنت دستگاه باید قدرت بالایی داشته باشد تا عمل جوش لوله‌ها به‌خوبی انجام شود.
 5. بدنه دستگاه باید پلاستیکی باشد تا در صورت وجود آب و یا سایر مایعات عایق باشد و از برق گرفتگی و خطر مرگ جلوگیری نماید.
 6. لقمه های دستگاه بسیار باکیفیت باشد تا خیلی سریع گرم شود و فرم بگیرد.
 7. دارای پایه ای مناسب باشد که در هنگام کار کردن، بتوان تسلط کاملی بر روی دستگاه و لوله ها داشت.
 8. هنگام کار با دستگاه اتو به برخی از ابزارها مانند پایه، لقمه با سایز مناسب، و سایر موارد نیاز است. یک دستگاه جوش لوله خوب این ابزارها را دارد تا بتوان با خرید آن به‌ راحتی به مجموعه‌ای از ابزارها دسترسی داشت و دیگر درگیر خرید ابزارهای جانبی آن نشویم.

بهترین برند اتو لوله کشی

اگر بخواهیم به شما بهترین مارک اتو لوله را در فروشگاه علمایی معرفی کنیم، باید به "اتو لوله توسن مدل 7135-PWIB با لوازم" اشاره نماییم که می توان از آن به عنوان یک اتو لوله خانگی و یا یک ابزار حرفه ای برای کارهای تخصص و تعمیرات استفاده کنید. در ادامه برخی از مهم ترین ویژگی های آن ذکر شده است تا بتوانید نسبت به این محصول آشنایی بیشتری پیدا کنید:

نحوه خرید اتو لوله کشی - فروشگاه علمایی

فروشگاه علمایی با بیش از نیم‌قرن تجربه در صنعت ابزارآلات، انواع ابزارهای مورد نیاز شمارا از بهترین برندها فراهم کرده است تا خریدی مطمئن و کارآمد را برای مشتریان خود ارائه دهد. برای اطلاع از قیمت اتو لوله کشی سبز کافی است دسته بندی آن سر بزنید و یا با کارشناسان ما تماس بگیرید و از مشاوره رایگان آن‌ها برای خرید بهترین دستگاه اتو لوله بهره‌مند شوید.

دلیل بازگشت وجه

پشتیبانی آنلاین

برای ارتباط آنلاین با ما کلیک کنید.

پشتیبان واتساپ پشتیبان تلگرام

سات کاری از ساعت 8 الی 16:30

پشتیبان فروش: 05137291839 کارشناس فنی: 09917964587