• آپارات
  icon
 • روبیکا
  icon
 • اینستاگرام
 • تلگرام
 • واتساپ
دسته بندی محصولات
دسته بندی محصولات

جک سوسماری

 • فیلتر قیمت

 • برند محصولات

 • کالاهای موجود
جک‌ها دارای انواع مختلفی هستند که جهت بالا بردن خودرو و جدا نمودن آن از زمین مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه به طور کامل درباره اینکه چگونه جک سوسماری را تعمیر نماییم و تمامی ویژگی‌ها و کاربردهای جک سوسماری توضیحاتی را خدمت شما ارائه خواهیم داد.

جک سوسماری چیست؟

جک سوسماری از انواع مختلف جک خودرو است که دارای کاربرد فراوانی در تعمیر خودرو و تعویض لاستیک است. عملکرد جک سوسماری برخلاف جک‌های روغنی بسیار وسیع است، این بدان معنی است که شما به‌وسیله جک روغنی تنها می‌توانید یک‌طرف خودرو را بلند نمایید ولی به‌وسیله جک سوسماری به‌راحتی می‌توانید تمام خودرو را بلند کنید و تعمیرات مدنظر خود را انجام دهید. این جک با اضافه نمودن زنجیر به‌عنوان بالابر نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد که از تفاوت‌های اصلی این جک با سایرین است. تفاوت دیگر جک سوسماری با سایر جک‌های ماشین، بلند نمودن خودروهای بسیار سنگین و بالا بردن تمام بدنه خودرو، بلند کردن خودرو تا ارتفاع یک متر و بیرون آوردن خودرو از چاله تعمیر است.

انواع جک سوسماری

جک‌های سوسماری در ظرفیت و ارتفاع‌های مختلفی تولید می‌شوند و از این ابزار با توجه به ظرفیت گف دسته‌بندی و نام‌گذاری خواهد شد. درواقع به‌صورت کلی انواع جک‌های سوسماری عبارت‌اند از:

1. جک سوسماری کورسی

این جک طول کمی دارد و ارتفاع آن در حالت خوابیده حدودا 7 سانتی‌متر است و برای کار روی خودروهایی که اسپرت هستند و یا ارتفاع خودرو را پایین آورده‌اند بسیار مناسب است. این جک در ظرفیت‌های بین 2 تا 3 تن در بازار موجود است.

2. جک سوسماری پایه‌بلند

یکی از پرکاربردترین و پراستفاده‌ترین جک‌ها در تعمیرگاه و اتوسرویس‌های تعویض روغنی و لاستیک‌فروشی‌ها است و به دلیل داشتن طول بلند دارای قابلیت بلند نمودن دوچرخ با تنظیم نقطه تعادل است. این جک‌ها با ظرفیت 3 تا 5 تن تولید و به بازار عرضه می‌شوند.

3. جک سوسماری بادی

این جک‌ها برای بالا بردن خودروهای سنگین همانند کامیون و اتوبوس مورداستفاده قرار می‌گیرند. مکانیسم عملکرد این ابزارها مانند جک سوسماری است و تنها تفاوتی که دارد در سیلندر این جک‌ها است که فشار باد، روغن را انتقال می‌دهد و خودرو را بالا خواهد برد و برای پایین آوردن جک شیر تخلیه باز خواهد شد و با فشار باد برمی‌گردد. این جک‌ها با ظرفیت‌های 22، 35 و 50 تن و در حالت‌های 2 مرحله‌ای تلسکوپی همانند 25/50 و یا 3 مرحله‌ای همانند 50/25/15 تن در بازار عرضه خواهد شد و قدرت فوق‌العاده‌ای دارند.

مزایای استفاده از جک سوسماری

زمانی که به دنبال خرید جک سوسماری و یا تعویض جک‌های معمولی با جک سوسماری هستید باید با ویژگی‌ها و مزایای آن آشنایی داشته باشید. نکات مثبت هر وسیله‌ای، خریدار را به انتخاب و خرید آن تشویق می‌کند. 1. جک سوسماری را می‌توانید در هر قسمت از خودرو که بخواهید قرار دهید و به همین دلیل برای خودروهای 4WD مناسب است. 2. جک سوسماری توانایی بالایی در بلند کردن ماشین از روی زمین دارد و قادر است تا 1 متر ماشین را بالا ببرد و به همین علت برای استفاده در تعمیرگاه‌ها بسیار مناسب است. 3. سیستم ایمنی جک سوسماری یکی از مزایای متفاوت آن است. زمانی که جک از حالت عادی خارج شود ایمنی کاربر حفظ‌شده و جک متوقف می‌شود. 4. برخلاف جک‌های دیگر که برای بلند کردن یک سمت از خودرو مناسب نیست، جک سوسماری را می‌توان در وسط خودرو قرار داد.

کاربرد جک سوسماری

جک سوسماری چگونه کار میکند

عملکرد جک سوسماری بدین گونه است که در ابتدا باید جک را زیر ماشین در قسمت اتاق یا رکاب یا شاسی قرار دهید. با چرخش دسته 360 درجه‌ای با پدال زدن یا بالا و پایین کردن دسته جک، فشار روغن بالا می‌رود و خودرو به سمت بالا حرکت می‌کند. بعد از اتمام کار و چرخش دسته، سوپاپ تخلیه باز شده و خودرو به سمت پایین برمی‌گردد. اگر به هر دلیلی مجبور شدید از روغن موتور به جای روغن هیدرولیک استفاده کنید، مراقب باشید که در اولین فرصت نسبت به تعویض آن اقدام کنیدو از روغن هیدرولیک برای پرکردن روغن سیلندر جک استفاده کنید. تعمیر و تعویض روغن جک سوسماری راحت است و پیچیدگی خاصی ندارد و توسط کاربر قابل انجام است و نیاز به تعمیرکار نیست.

چرا جک سوسماری خالی میکند

از مشکلات عمده در جرثقیل و یا هر وسیله دیگری خالی کردن جک سوسماری است، منظور از خالی کردن جک این است که جک در حالتی که هیچ فرمانی به آن صادر نمیشود با فشار عقب نشینی میکند و در جای خود باقی نخواهد ماند. در سیستم های هیدرولیک، استاندارد هایی طراح را مجبور میکند تا از برخی قطعات استفاده نمایند تا سطح ایمنی ماشین حفظ شود. یکی از این استانداردها استفاده از سوپاپ یک طرفه در عملگرهای فید بک می‌باشد و این بدین معنا است که در هر سیستم که فشار معکوس از سمت مقابل به سازه وارد شود برای عدم استهلاک و ایمنی باید با سوپاپ یک طرفه، از برگشت فشار جلوگیری کند..

آموزش تعمیر جک سوسماری

در نظر داشته باشید که بعد از هر بار استفاده از جک آن را حسابی تمیز نمایید، زیرا مقدار خیلی کمی از گرد و خاک و آلودگی سبب آسیب به جک خواهد شد. برای این کار پارچه تمیزی بردارید و سیلندر و بقیه اجزای جک را تمیز نمایید و بعد برای باز نمودن جک دست به کار بشوید. گاهی شاهد درست کار نکردن جک سوسماری هستید که دلایل اصلی آن، خراب شدن درپوش سیلندر و یا ورود گرد و خاک مایع هیدرولیک به درون سیلندر است. جهت تعمیر جک سوسماری در بالای سیلندر، درپوش پلاستیکی وجود دارد که به کمک پیچ گوشتی به آرامی باید آن را بیرون بیاورید، در نظر داشته باشید اگر در هنگام این کار درپوش آسیب دید و یا حتی لبه هایش خورده شد باید شما درپوش جدیدی را بخرید. در این مرحله سطل را زیر جک بگذارید و جک را برگردانید تا همه مایع هیدرولیک به صورت کامل خارج بشود و زمانی که سیلندر به صورت کامل خالی شد، نگاهی به درون سیلندر انداخته و بعد از اطمینان از اینکه هیچ آشغال و جرمی درونش وجود ندارد کمپرسور را روشن نمایید و درون سیلندر را برای تعمیر نمودن جک سوسماری با فشار هوا تمیز کنید. زمانی که سیلندر به صورت کامل تمیز شد باید مایع هیدرولیک جدید را به درون سیلندر منتقل نمایید. به صورت معمول میزان روغنی که برای هر جک لازم است توسط شرکت سازنده مشخص خواهد شد و بر روی بدنه آن نصب می‌شود.  در هنگام تعمیر نمودن جک چنانچه میزان دقیق روغن را نمیدانید باید تا حد ممکن پر کنید. تعمیر جک سوسماری در مراحل قبلی که درپوش پلاستیکی را از بالای سیلندر جدا نمودید  باید به دقت بررسی نمایید و اگر برای تعمیر جک سوسماری درپوشی جدید را خریداری نموده اید، قبل از بستن حتما مطمعن شوید که هیچ خوردگی و خراشی وجود نداشته باشد. به وسیله پارچه ای آن را تمیز کنید تا هیچ گرد و غباری بر روی آن نباشد و سپس درپوش را بر روی سیلندر بگذارید و سفت کنید، دقت کنید که درپوش باید بدون مشکل و صاف بر روی سیلندر قرار گرفته باشد. بعد از انجام دادن تمامی مراحل قبل، تعویض روغن و تعمیر جک سوسماری، محصول شما باید به خوبی کار نماید برای اینکه اطمینان حاصل نمایید بهتر است قبل از کار نمودن با جک، چند مرتبه جک را آزمایش نمایید تا از عملکرد درست آن مطمعن شوید. برای اینکار می‌توانید دسته جک را چندین مرتبه به پایین فشار بدهید که با این کار باید جک نرم و به صورت طبیعی بالا بیاید.

اصلی ترین تفاوت جک سوسماری و روغنی

پشتیبانی آنلاین

برای ارتباط آنلاین با ما کلیک کنید.

پشتیبان واتساپ پشتیبان تلگرام

سات کاری از ساعت 8 الی 16:30

پشتیبان فروش: 05137291839 کارشناس فنی: 09917964587