• آپارات
  icon
 • روبیکا
  icon
 • اینستاگرام
 • تلگرام
 • واتساپ
دسته بندی محصولات
دسته بندی محصولات

مشخصات بهترین روغن مورد استفاده برای کمپرسور باد

مشخصات بهترین روغن مورد استفاده برای کمپرسور باد
نویسنده: علمایی
دسته: دسته‌بندی نشده
تاریخ: 1402/12/10
 • آیا برای تمامی کمپرسورها باید از روغن استفاده کرد؟
 • برای کمپرسورهای باد چه روغنی استفاده می کنید؟
 • انواع روغن کمپرسورهای باد
 • مزایای استفاده از روغن در پمپ باد
 • در هنگام خرید روغن برای پمپ باد به چه نکاتی باید توجه کرد؟
 • بهترین زمان تعویض روغن در پمپ باد؟
 • مقدار استفاده از روغن در کمپرسورهای باد؟

اگر شما هم جزو دسته افرادی باشید که از کمپرسورهای بادی استفاده می کنید، قطعا سوالات بالا حداقل یک مرتبه برایتان پیش آمده و به دنبال پاسخ آن ها بوده اید. از این رو، سعی کردیم در مقاله ای جامع و کامل پاسخ تمامی این سوالات را مطرح کنیم تا موضوعی شفاف و روشن برای همه کاربران باشند. در نتیجه اگر از این دستگاه استفاده می کنید و یا قصد خرید آن را دارید، حتما تا انتها همراه ما باشید.

آیا برای تمامی کمپرسورها باید از روغن استفاده کرد؟

به طور کلی و از نظر استفاده از روغن، کمپرسورها به دو دسته “کمپرسورهای روغنی” و “کمپرسورهای بودن روغن (free oil)” تقسیم می شوند و شما صرفا برای کمپرسورهای روغنی باید از روغن استفاده نمایید. کمپرسورهای بدون روغن هم درواقع دارای روغن هستند اما روغن آنها داخل گیربکس های دستگاه قرار گرفته است تا بتواند به راحتی و صورت کاملا روان کار کند. اما برای کمپرسورهای روغنی با توجه به مخزنی که دارند باید روغن مخصوص به صورت جداگانه خریداری شود و داخل آن ریخته تا بتواند عملکرد مناسبی داشته باشد.

کمپرسورهای بدون روغن

کمپرسورهای روغنی به چند دسته مختلف تقسیم می شوند:

 • کمپرسورهای پیستونی و تسمه ای 

برای این کمپرسورها معمولا از روغن هایی از نوع VDL100، VDL 68, SAE 40، استفاده می کنند. این روغن ها بسته به میزان مصرف و کاری که دستگاه دارد، نوعشان مشخص می شوند، انتخاب می‌ شوند.

گاهی اوقات می‌توانید در صورت نیاز از روغن ۱۰، ۴۰ هیدرولیک بجای این روغن ها استفاده کرد، اما لازم است بدانید که استفاده از کمپرسور امنیت بالاتری دارد.

کمپرسور روغنی

 • کمپرسورهای روتاری اسکرو

این نوع کمپرسورها بسیار بزرگ و عظیم و پرقدرت می باشند که برای کارخانجات و کارهای بزرگ و پیچیده مورد استفاده قرار میگیرد، از این رو لازم است حتما از روغن های مخصوص مانند روغن های گرید ۶۸ باید استفاده نمود. از آنجایی که استفاده از این پمپ های باد از حساسیت و پیچیدگی بالایی دارد، حتما باید از برندهای معتبری چون “شل” استفاده نمایید.

کمپرسور اسکرو

 • کمپرسورهای یخچالی

به عنوان نوع دیگری از کمپرسورهای روغنی، می توان به کمپرسورهای یخچالی اشاره کرد. برای این کمپرسورها باید از نمونه روغن های برودتی استفاده شود که علاوه بر روانکاوی رطوبت دستگاه را نیز مدنظر داشته باشد و بتواند کنترل کند.

انواع روغن کمپرسورهای باد

روغن هایی که برای دستگاه های پمپ باد مورد استفاده قرار میگیرند، به هر دو شکل طبیعی و مصنوعی در بازار عرضه می شوند، اما سوال اینجاست که کدام دسته از روغن ها مناسب تر است؟

انواع روغن کمپرسور

روغن های طبیعی

روغن های طبیعی که از مواد معدنی ساخته شده است نقطه جوش و نقطه ذوب متوسطی دارند و معمولا دارای املاحی هستند که روانکاوی روغن را کاهش می‌دهند. در صورتی که دستگاهتان خیلی عملکرد بالایی ندارد و نسبت به آن حساسیت خاصی وجود ندارد، می توانید از روغن طبیعی برای آن استفاده کنید. به عنوان مثال اگر برای پمپ بادهای خانگی می توانید از این نوع روغن استفاده کنید، اما در صورت استفاده حتما توجه داشته باشید، فیلتر روغن دستگاه را زودتر تعویض کنید تا از ورود املاح به داخل دستگاه جلوگیری نمایید و علاوه بر آن از افت عملکرد کمپرسور جلوگیری کنید.

روغن های مصنوعی

روغن های مصنوعی از ترکیب مواد نفتی ساخته شده اند، نقطه ذوب و نقطه جوش بالایی دارند، بدون املاح هستند و گرویته مناسبی دارند، نسبت به بخار شدن مقاومت بالایی دارند و از همه مهم تر طول عمر بیشتری نسبت به نمونه های طبیعی دارند. در اکثر مواقع و بخصوص برای موارد صنعتی و کارگاهی که حجم کار بالا می باشد، بهتر است از این روغن استفاده گردد.

مزایای استفاده از روغن برای پمپ باد

 • وجود روغن در پمپ باد سبب می شود تا گرما و حرارت دستگاه را جذب کند و اجازه ندهد موتور بیش از اندازه داغ شوند.
 • با جریان پیدا کردن داخل دستگاه قطعات داخلی را خنک می‌کند تا عملکرد بهتری داشته باشند.
 • وجود روغن در پمپ باد سبب می‌شود تا تمامی قطعات داخلی نرم و روان باشند و خیلی راحت و بدون صدا کار کنند و دچار خوردگی و سایش نگردند.
 • استفاده از روغن  سبب طول عمر بیشتر دستگاه می گردد.

در هنگام خرید روغن پمپ باد به چه نکاتی باید توجه کرد؟

برای خرید روغن پمپ باد باید سعی کنید چند نکته را مد نظر قرار دهید تا بتوانید روغن مناسبی را تهیه کنید. به عنوان مثال در ادامه به چند مورد از مهم ترین عوامل و ویژگی ها اشاره شده است.

 • نقطه ذوب:

یکی از مهم ترین عواملی که باید حتما روغن نقطه ذوب بالایی داشته باشد تا بتواند حالت اولیه خود را حفظ نماید و تغییر آتی بر روی آن اعمال نشود.

 • نقطه جوش

مورد دیگری که باید به آن توجه شود، نقطه جوش دستگاه می باشد که باید نقطه جوش بالایی داشته باشد و نیاز به دمای زیادی دارد تا بتواند به جوش برسد. این خاصیت از این جهت اهمیت دارد که در صورت گرم شدن موتور و قطعات داخلی، حرارت آن ها را به خود جذب می کند و سبب خنک شدن دستگاه می‌گردد.

مشخصات روغن کمپرسور

 • گرویتی (ویسکوزیته یا گرانروی)

گرویتی که در واقع به عبارت دیگر غلظت روغن می باشد، نکته دیگری است که در هنگام خرید حتما باید به آن توجه شود که خیلی روان نباشد و از سوی دیگر خیلی چسبنده نباشد تا بتواند به راحتی داخلی موتور جریان دارد.

 • فشار بخار روغن

یکی از نکات دیگری که در انتخاب روغن کمپرسور اهمیت دارد، فشار بخار روغن است که خیلی سریع بخار نشود و تمام نشود. از این رو باید روغنی را انتخاب نمایید که فشار بخار بالایی داشته باشد.

 • مقاومت روغن نسبت به اکسیداسیون و زنگ زدگی

حتما توجه داشته باشید از روغن مرغوبی استفاده نمایید که نسبت به زنگ زدگی و اکسید شدن قطعا مقاومت بالایی داشته باشید و کیفیت خود را از دست ندهد، علاوه بر آن از اکسید شدن قطعات نیز جلوگیری نماید.

 • برند

همیشه سعی از برندهای شناخته شده و نام آشنا برای خرید روغن استفاده کنید تا نسبت به مرغوب بودن و کیفیت روغن خود اطمینان داشته باشید.

بهترین زمان تعویض روغن کمپرسور چه زمانی است؟

قطعا بسته به نوع دستگاه و نوع روغنی که استفاده شده است و همچنین میزان استفاده از دستگاه، زمان تعویض روغن متفاوت است، اما اگر بخواهیم به صورت کلی و یک حالت استاندارد در نظر بگیریم باید اعلام کرد که پس از هر ۳۰۰ الی ۵۰۰ ساعت کار با دستگاه روغن دستگاه تعویض گردد و بهتر است پس از چندين دفعه تعویض روغن فیلتر دستگاه را نیز عوض کنید تا عملکرد دستگاه افت پیدا نکنند.

مقدار استفاده از روغن در کمپرسور

دستگاه های کمپرسور (پمپ باد) با توجه به حجم مخزنشان، حجم معینی برای روغن دارند که باید به همان اندازه از روغن استفاده کنید. علاوه بر آن داخل دفترچه راهنمایی که همراه با دستگاه وجود دارد، به صورت کامل میزان روغن لازم و سایر نکاتی را که برای آن باید حتما رعایت نمایید درج شده است و شما می توانید با مطالعه آن آگاهی کامل را بدست آورید.

مقدار مصرف روغن کمپرسور

جمع بندی نهایی

کمپرسورهای باد که مصارف گوناگونی دارند و پر کاربردترین آنها به عنوان یک منبع تغذیه جهت استفاده از ابزارآلات بادی می باشد، از این رو بسیاری از افراد فنی در کارگاه ها و یا پروژه های خود به این دستگاه نیاز دارند. اگر قصد خرید دستگاه کمپرسور باد (پمپ باد) را دارید، می توانید از ابزارفروشی های سطح شهر آن را تهیه نمایید و یا می توانید از مراکز بزرگی مانند فروشگاه ابزار و یراق علمایی به صورت آنلاین در کمترین زمان ممکن خریداری نمایید و درب محل بسته خود را تحویل بگیرید. 

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی آنلاین

برای ارتباط آنلاین با ما کلیک کنید.

پشتیبان واتساپ پشتیبان تلگرام

سات کاری از ساعت 8 الی 16:30

پشتیبان فروش: 05137291839 کارشناس فنی: 09917964587