• آپارات
  icon
 • روبیکا
  icon
 • اینستاگرام
 • تلگرام
 • واتساپ
دسته بندی محصولات
دسته بندی محصولات

مهم ترین ابزارآلات مورد نیاز مکانیکی 

مهم ترین ابزارآلات مورد نیاز مکانیکی 
نویسنده: علمایی
دسته: دسته‌بندی نشده
تاریخ: 1402/11/30

مکانیکی یکی از حوزه های کاری فنی است که نیاز به ابزارآلات و تخصص خاص خود را دارد . البته مکانیکی خود به چند زیرشاخه متفاوت تقسیم می شوند و در هر بخش شاخه ای از مکانیکی را به صورت حرفه ای انجام می دهند. به عنوان مثال شاخه های مختلف مکانیکی شامل “جلوبندی، آپاراتی، صافکاری و نقاشی” می گردد.

اما سوال اینجاست که برای انجام هر یک از آنها چه لوازم و ابزارآلاتی نیاز دارند.

در مقاله برای شما لوازم مهم و ضروری هر یک از این بخش ها معرفی شده است و در خصوص کاربرد و اهمیت آنها صحبت شده است. بنابراین برای آشنایی و آگاهی بیشتر در این خصوص لطفا چند دقیقه از وقت خود را برای مطالعه این مقاله اختصاص دهید تا انتها همراه ما باشید.

لوازم ضروری بخش های مختلف مکانیکی

همانطور که در بخش قبلی توضیح داده شد، مکانیکی شامل بخش های متفاوتی می باشد که هرکدام در حوزه تخصصی خود مشغول هستند اما اینکه به چه لوازمی نیاز دارند، در ادامه مطرح شده است‌.

ابزارآلات اصلی جلوبندی

 • ست جعبه بکس و جغجغه

یکی از مهم ترین لوازمی که در مکانیکی کاربرد فراوانی دارد، ست جعبه بکس می باشد. در این ست یک عدد آچار جغجغه ای، و سری بکس با سایزهای مختلف از کوچک تا بزرگ قرار گرفته است تا بتوان اتصالات مختلف خودرو را باز کرد و قطعات آن را از یکدیگر جدا و تعمیر نمود. از آنجایی که اکثر اتصالات داخلی ماشین با پیچ های چند وجهی هستند، باید حتما از آچار بکس برای آن ها استفاده کرد.

 • بکس بادی

ابزار دیگری که برای این کار خیلی اهمیت دارد، بکس بادی است، بکس بادی به مکانیک کمک می کند تا با دست، دانه به دانه پیچ ها را باز نکند و نیز و زمان خود را برای این کار هدر ندهد. وجد بکس بادی سبب می شود که خیلی سریع و راحت تمامی پیچ ها و اتصالات را باز کرد و قطعات را از یکدیگر برای تعمیرات جدا نمود. همچنین در انتهای کار خیلی سریع و در کوتاه ترین زمان ممکن می توان اجزای خودرو را کنار یکدیگر بهم متصل کرد و خودرو را آماده تحویل کرد.

 • پمپ باد

یکی از ابزارهای پر مصرف در مکانیکی، پمپ باد است که می تواند فشار باد مورد نیاز را تامین کند و برای برخی از ابزارهای بادی مانند بکس بادی و غیره به عنوان منبع تغذیه کار می کند. همچنین می توان با اتصال شیلنگ باد به آن داخل قطعات را به عنوان بلوور از گرد و غبار پاک کرد.

لوازم جلوبندی کار

 • چکش

از آنجایی که برخی از قطعات ریز و درشت خودرو باید داخل هم جای بگیرند و برای این کار نیاز به ضربه های محکمی وجود دارد، در نتیجه یکی از ابزارهای پرکاربرد مکانیکی که می توان از آن نام برد، چکش است. چکش ها خود به دو صورت ضربه خور و ساده هستند که می توان بر روی مدل های ضربه خور ضربه زد تا نیروی بیشتری وارد شود.

 • ست آچار تخت و یکسر رینگی

برای معرفی ابزار مکانیکی دیگر می توان به ست آچارهای تخت و یکسر رینگی اشاره کرد. این آچارها سایز های متفاوتی دارند و چون در اتصالات بین اجزای مختلف خودرو پیچ و مهره های زیادی به کار رفته است، به کار گرفتن این آچارها از نوع و سایز مناسب برای باز و بسته کردن آنها بسیار ضرورت دارد. اینکه از آچار تخت استفاده کنید و یا آچار یکسر رینگی بسته به نوع پیچ و مهره ها متفاوت است و آنها تعیین کننده ابزار مناسب هستند.

 • لوازم ایمنی

همانطور که میدانید لوازم ایمنی در هر کاری ضرورت دارند و استفاده از آنها برای همه افراد الزامی است. برای کار مکانیکی لوازمی چون، لباس کار ، کفش کار، گوشی صداگیر و دستکش بسیار اهمیت دارد، زیرا اکثر قطعات روغنی و کثیف هستند و کار با آنها دستان و لباس مکانیک را روغنی و کثیف می‌کند. همچنین از آنجایی که ممکن است بر روی قطعات آهنی ضربه زده می‌شود و صدای دلخراشی به همراه دارد گوشی صداگیر بسیار اهمیت پیدا می کند.

 • پیچ گوشتی دوسو و چهارسو

قطعا در هر قطعه و سیستمی یکسری پیچ ها وجود دارد که برای باز و بسته کردن آن نیاز به پیچگوشتی دوسو و یا چهارسو دارید. از این رو شما لازم است حتما این مدل پیچ گوشتی ها را در سایزهای مختلف و پرکاربرد این حوزه داشته باشید تا بتوانید قطعات را از هم جدا کنید. البته روش بهتر آن این است که از یک پیچگوشتی برقی استفاده کنید تا این فرایند خیلی سریع و راحت‌تر صورت بگیرد.

 • جک ماشین

ابزار دیگری که هرگز در مکانیکی نمی‌توان آن را نادیده گرفت، جک بالابر می باشد. همانطور که آشنایی دارید جک خودرو دارای دو مدل جک سوسماری و جک هیدرولیک می باشد. البته در مکانیکی ها معمولا استفاده از جک سوسماری معقول تر است زیرا دارای چرخ و دسته می باشد و جابجایی آن نسبت به مدل هیدرولیک راحت‌تر است. در نتیجه برای یک مکانیکی همیشه حداقل یک جک سوسماری وجود دارد تا بتواند خودرو را از زمین بالا ببرد تا مکانیک تسلط بیشتری در قسمت زیرین خودرو داشته باشد.

 • مولتی متر

مولتی متر ابزاری ساده و دستی اما بسیار پرکاربرد به نظر می‌رسد که در مکانیکی از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. به عنوان مثال برای بررسی و چک کردن سیستم برق رسانی خودرو از این ابزار استفاده می کنند تا بتوانند میزان جریان و ولتاژ و مقاومت برق خودرو را بررسی نمایند و در صورت بروز مشکل آن را برطرف کنند.

 • انواع انبرها

از جمله تجهیزات دیگری که در حوزه مکانیکی به آن احتیاج دارید مجموعه ای از انواع انبرهای مورد نیاز است. زیرا اجزا و قطعات خودرو به صورت ساختارمند و طبق چارچوب مشخصی در کنار یکدیگر قرار گرفته اند که برای باز کردن آن گاهی نیاز به انبر نگهدارنده دارید که حتی در برخی مواقع بتوان از آن به عنوان یک اهرم استفاده کرد. در نتیجه شما با توجه به اجزای مختلف داخل خودرو به مواردی چون “انبردست، انبر کلاغی، انبر قفلی، انبر فیلتر باز کن و بسیاری موارد دیگر” نیاز خواهید داشت که با توجه به هر بخش و مدلی که دارد، لازم است انبر مخصوص به خود را انتخاب نمایید.

 • گریس پمپ

در صورتی که کار مکانیکی انجام داده باشید و یا در هنگام تعمیر خودرو خود کنار مکانیک قطعات را مشاهده کرده باشید، قطعا متوجه این موضوع شده اید که اجزای داخلی خودرو، کاملا روغن کاری و گریس کاری شده اند. این کار به این دلیل صورت گرفته است که تمامی قطعات فلزی هستند و برای اینکه بر روی هم اصطکاک و خوردگی ایجاد نکنند و بتوانند به طور روان کار کنند، آن ها را کاملا گریس کاری می کنند. در صورتی که مقدار روغن و گریس آن ها کاهش پیدا کنند حرکت و عملکرد آن ها مختل خواهد شد، از این رو با استفاده از پمپ گریس تمامی اجزا را گریس کاری می‌کنند تا روانکاری خود را از دست ندهند. 

ابزارآلات مهم صافکاری

 • پیستوله رنگ

زمانی که خودرویی تصادف می‌کند و بدنه آن ضرب می بیند نیاز به صافکاری و نقاشی و رنگ مجدد دارد. پیستوله رنگ، ابزاری است که پس از صافکاری و اصلاح محل مورد نظر رنگ مناسب را داخل آن ریخته می شود و با کمک آن خودرو را به صورت کاملا یک دست رنگ آمیزی می کنند‌. پیستوله رنگ داری دو مدل برقی و بادی می باشد. البته برای کارهای صنعتی و در حجم بالا بهتر است از پیستوله های بادی استفاده شود زیرا خیلی سریعتر و با فشار بالاتر و نیز با کیفیت و دقت بالا  کارشان را انجام اداه اند.

 • سشوار صنعتی

یک از اصلی ترین کاربردهایی که سشوار صنعتی دارد، برای خشک کردن رنگ استفاده می شود. در صافکاری نقاشی نیز پس از رنگ کردن خودرو از این ابزار برای خشک کردن رنگ بدنه استفاده می کنند تا خیلی سریع تر رنگ شود. از آنجایی که برخی از سشوارها دارای محدوده دمایی متفاوت هستند، می توان آز آنها برای خشک شدن سریعتر رنگ استفاده نمود تا گرد و غبار و آلودگی را به خود جذب نکند.

لوازم صافکاری و نقاشی

 • دستگاه پولیش 

پس از رنگ نهایی می توان با استفاده از دستگاه پولیش بدنه اتومبیل را پولیش کاری نمود تا هیچ گونه خط و خشی بر روی آن وحود نداشته باشد. با استفاده از پولیش کردن سبب می شود رنگ خودرو شفاف تر و تمیزتر باشد و به رنگ اصلی نزدیک تر شود. البته سرعت پولیش پایین است و باید با آهستگی و با حوصله این کار صورت بگیرد تا تمام خطوط از بین برود.

 • سنباده لرزان

ابزار دیگری که در صافکاری بسیار کاربرد دارد، سنباده لرزان است که پس از اینکه بدنه را صاف کردند و قسمت ضرب دیده را اصلاح کردند، با استفاده از سنباده لرزان می‌توان سطح را نداده زنی کرد تا یک سطح صاف و یک دست برای رنگ آمیزی فراهم کرد و سپس با پیستوله آن را رنگ کرد، زیرا در غیر این صورت کیفیت کار مناسب نخواهد بود و رنگ خودرو بی کیفیت به نظر خواهد رشید.

ابزارآلات مهم آپاراتی

تمامی مواردی که مربوط به تایرهای خودرو باشد باید آن را به آپاراتی نشان داد. به عنوان مثال برای چک کردن و تنظیم باد تایرهای خودرو، پنچرگیری، تعویض تایرها و سایر موارد نیاز است که اتومبیل خود را به یک آپاراتی نشان دهید. اما آپاراتی از چه ابزارهایی استفاده می کند؟

 • جک سوسماری

برای بررسی و چک کردن لاستیک های خودرو و به خصوص زمانی که قرار است پنچرگیری و یا تعویض لاستیک انجام شود، باید با استفاده جک سوسماری اتومبیل را از سطح زمین بلند کرد تا تسلط کامل بر روی چرخ و کمک های آن وجود داشته باشد و به راحتی بتوان لاستیک را تعویض نمود.

 • کمپرسور باد

کمپرسور باد (پمپ باد) صنعتی ابزار دیگری است که با استفاده از آن میزان باد لاستیک را تنظیم می کنند و در صورت کم باد شدن آن ها را باد می کنند تا از پنچر شدن لاستیک جلوگیری نمایند.

لوازم آپاراتی ماشین

 • فشارسنج

در کنار کمپرسور باد حتما باید یک عدد فشارسنج وجود داشته باشد تا بتوان با استفاده از آن میزان فشار باد لاستیک ها را چک شود تا فشار بیش از اندازه داخل لاستیک وجود نداشته باشد، همچنین در فصول مختلف سال و با توجه به دمای هوا باید فشار باد داخل لاستیک ها را تنظیم نمود تا لاستیک ها عمر طولانی تری داشته باشند.

 • بکس بادی

در هنگام پنچرگیری و یا تعویض لاستیک ها برای باز کردن پیچ های روی چرخ نیاز به یک بکس بادی دارید تا خیلی سریع و راحت بتوانید چرخ ها را باز کنید. شاید برای کارهای انفرادی با آچار چرخ نیز این کار قابل انجام باشد، اما در آپاراتی به دلیل حجم بالای مراجعین و تعداد بالای خودروها لازم است حتما از بکس بادی استفاده کنید تا این فرایند هرچه سریعتر و ساده تر انجام شود تا به تمامی مشتریان پاسخ داده شود.

 • شیلنگ باد

برای استفاده از کمپرسور باد، حتما به یک شیلنگ باد بلند نیاز دارید که بتوایند بر روی آن نازل های مختلف را ببندید و برای تایر خودروهای مختلف، موتور سیکلت، دوچرخه و سایر موارد از آن ها استفاده کنید. شما می توانید شیلنگ را با یک کوپلینگ به پمپ باد متصل کنید تا بتوانید با کمک کوپلینگ فشار خروجی دستگاه را متناسب با وسیله مورد نظر تنظیم کنید.

ابزارهای مورد نیاز برای تعویض روغن

تمامی خودروها بسته به موتور و خصوصیاتی که دارند، باید بسته به میزان کارکرد و کیلومتری که مصرف کرده اند، روغن و فیلتر روغن خود را عوض کنند تا خودرو به صورت کامل و صحیح فرایند سوخت رسانی را انجام دهد.

 • آچار فیلتر بازکن

برای تعویض فیلتر روغن ابتدا باید قبلی را از جایگاهی که دارد باز کنید و سپس مورد جدید را جایگزین کنید. برای باز و بسته کردن فیلتر نیاز به یک آچار مخصوص به نام آچار فیلتر باز کن دارید تا بتوانید خیلی ساده و راحت آن را باز کنید.

لوازم تعویض روغنی

 • فیلتر روغن

همانطور که میدانید بعد از چندین مرتبه تعویض روغن اتومبیل باید حتما فیلتر روغن آن را عوض کرد تا بهترین عملکرد را داشته باشد. زیرا فیلتر مانع ورود ناخالصی های موجود در روغن به داخل محفظه می‌گردد و آن ها را به خود جذب می کند. از این رو پس از مدتی ممکن است فیلتر کثیف و آلوده شود و عملکرد اولیه را نداشته باشد.

 • روغن دان

وسایل نقلیه با توجه به نوعشان و خصوصیات و ویژگی هایی که دارند حجم متفاوتی از روغن را نیاز دارند. از این رو برای دقت بالاتر بهتر است برای ریختن روغن داخل محفظه خودرو، از روغندان های مندرج استفاده کنید تا به صورت دقیق میزان روغن استفاده شده را اندازه گیری نمایید.

جمع بندی نهایی

تمامی این لوازم و ابزارهای ذکر شده برای بخش های مختلف مکانیکی ضرورت دارند، قطعا لوازم زیاد دیگری وجود دارد که مورد استفاده قرار میگیرند، اما ما در اینجا سعی کردیم مهم ترین لوازم مکانیکی برای شما نام ببریم تا از حوصله خواننده خارج نشود. شما می توانید تمامی این لوازم و یا مواردی که به آن ها نیاز دارید را از وبسایت فروشگاه علمایی که بزرگترین مرکز پخش و فروش ابزارآلات در شرق کشور می باشد خریداری نمایید. همچنین در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی برای راه اندازی مکانیکی و یا بخش های مرتبط آن می توانید در خصوص ابزارها و لوازم مورد نیاز از کارشناسان ما مشاوره رایگان دریافت کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی آنلاین

برای ارتباط آنلاین با ما کلیک کنید.

پشتیبان واتساپ پشتیبان تلگرام

سات کاری از ساعت 8 الی 16:30

پشتیبان فروش: 05137291839 کارشناس فنی: 09917964587