• آپارات
  icon
 • روبیکا
  icon
 • اینستاگرام
 • تلگرام
 • واتساپ
دسته بندی محصولات
دسته بندی محصولات

آشنایی با انواع فرغون و کاربرد هر کدام از آن ها

آشنایی با انواع فرغون و کاربرد هر کدام از آن ها
نویسنده: علمایی
دسته: دسته‌بندی نشده
تاریخ: 2024/01/01

فرغون ابزاری بسیار کاربردی است که شاید تا به امروز کسی نسبت به آن دید فنی نداشته و از کاربرد هرکدام اطلاعی ندارند. در صورتی که یکی از لوازم بسیار پراهمیت در حوزه ساختمان سازی، کشاورزی، راه و شهرسازی و بسیاری از حوزهای دیگر می باشد. در نتیجه تصمیم گرفتیم در این مقاله شما را با این ابزار به ظاهر ساده و معمولی بیشتر آشنا کنیم و در مورد خصوصیات و ویژگی های آن ها بیشتر صحبت کنیم. بنابراین تا انتهای مقاله چند دقیقه از وقت خود خود را با ما سپری کنید.

آشنایی با دسته بندی های فرغون

انواع فرغون از نظر عملکرد

به صورت کلی در حوزه صنعت چهار مدل فرغون وجود دارد که در ادامه معرفی شده اند:

 • فرغون بنزینی

فرغون های بنزینی به نوعی پیشرفته ترین مدل فرغون محسوب می شود. در این مدل یک موتور بنزینی وجود دارد که قابلیت روشن و خاموش شدن دارد، به همین دلیل به این مدل مینی لودر نیز گفته می شود که تجهیزات و امکانات بیشتری نسبت به سایر مدل ها دارد و کار را برای افراد بسیار ساده تر میکند، اما یکی از معایب وزن وزن سنگین ابزار می باشد که مهم ترین علت آن وجود موتور می باشد. این فرغون ها برای پروژه های ساختمانی عظیم که نیاز به حمل و جابجایی خاک و یا مصالح ساختمانی برای دفعات بالا می باشد، مناسب هستند و همچنین می توانند خیلی سریع و راحت با استفاده از کلید شاسی که برای آن طراحی شده است، به صورت لودر عمل کرد و جعبه فرغون را به سمت زمین چرخاند تا در محل مورد نظر بار داخلی خالی گردد.

فرغون بنزینی

 • فرغون کشاورزی

فرغون های کشاورزی از جمله نمونه های ساده فرغون به حساب می آیند و بیشتر همین مدل هایی است که بین در بازار وجود دارند و مردم آن ها را می شناسند. این فرغون ها هیچ گونه موتور و یا دستگاهی جهت روشن کردن ندارند و صرفا با بلند کردن می توان آن را حرکت داد. این فرغون ها برای کارهای مربوط به کشاورزی، دامداری مناسب می باشند.

فرغون باغبانی

 • فرغون لوله ای

فرغون های لوله ای در واقع فرغون های ساده هستند که زیر آنها با استفاده از لوله ها مستحکم شده اند. لوله ها در قسمت پایینی جعبه قرار گرفته اند تا بتوانند وزن بیشتری از بار را تحمل کنند.

فرغون لوله ای

 • فرغون پروفیلی 

فرغون های پروفیلی نیز مانند فرغون های لوله ای هستند، با این تفاوت که برای استحکام سازی آن از لوله های پروفیلی استفاده شده است. فرغون های پروفیلی نسبت به نمونه های لوله ای مقاومت و استحکام بالاتری دارند و می توانند وزن بیشتری را تحمل کنند.

فرغون پروفیلی

 • فرغون های باسکول دار

نوع دیگری از فرغون ها، فرغون هایی هستند که بر روی آنها باسکول دیجیتال و یا آنالوگ نصب شده است تا بتواند وزن باری که بر روی آن قرار میگیرد را محاسبه و نمایش دهد. این موضوع زمانی که وزن و حجم بار برای کارفرما لازم است، اهمیت پیدا می کند. قطعا همانطور که می دانید، باسکول های دیجیتال وزن دقیق تری را از بار را نمایش می دهند و درنتیجه گزینه مناسب تری نسبت به مدل های آنالوگ می باشند.این فرغون ها بیشتر برای حمل علوفه، انواع کود و مواد غذایی حیوانات و گیاهان که نیاز است وزن ان ها به طول کامل مشخص گردد، مورد استفاده قرار میگیرد.

انواع فرغون از نظر طراحی جعبه

جعبه ای که برای فرغون طراحی می شود، ممکن است ممکن است یک تکه و یکپارچه باشند که هیچ گونه جوش و اتصالی ندارند. حالت دیگر آن است است که از صفحات و ورقه های آهنگی که در کنار یکدیگر به هم جوش داده شده اند، ساخته شده باشند. در صورت مقایسه این دو نمونه جعبه فرغون باید بیان کرد، همانطور که می دانید فرغون هایی که جعبه یکپارچه دارند نسبت به نمونه هایی دیگر مقاومت و استحکام بالاتری دارند و در هنگام حمل بار احتمال شکستگی شان خیلی کمتر است.

جعبه فرغون

معمولا جعبه های یکپارچه، طرح منحنی شکل دارند و ارتفاع چندانی ندارند، در نتیجه نمی توان بیش از حد مشخصی بر روی آن ها بار سوار کرد، زیرا دیواره ای برای نگهداشتن بار ندارند و اگر بار آن را به صورت مرتفع و کوه مانند قرار دهید، احتمال اینکه تعادل فرغون از بین برود و در اثر سنگینی بازی کند، بالا می رود که ممکن این مسئله باعث ریختن بار بر روی زمین گردد. اما در جعبه هایی که دیواره بلندتری دارند، می توان بار بیشتری را درون آن برای حمل و جابجایی قرار داد و بدون آن که از تعدل ود را از دست بدهد.

انواع فرغون از نظر تعداد چرخ 

 • فرغون تک چرخ

برخی از نمونه ها وجود دارد که تنها یک چرخ در جلوی فرغون نصب شده است و در عقب دو پایه آهنی وجود دارد. برای حرکت و حمل بار با این فرغون ها باید با بالا بردن دسته ها، فرغون را بلند و شروع به حرکت کرد.

 • فرغون دوچرخ

بعضی فرغون ها که طول کمتری دارند، در یک راستا دو چرخ بزرگ قرار گرفته است و پایه ثابت ندارند که بر روی زمین به صورت ثابت بماند. اما از نظر حرکت راحت تر است زیرا کاربر به نیرویی برای بلند کردن فرغون از روی زمین و یا جابجایی آن نیاز ندارد.

فرغون دو چرخ

 • فرغون سه چرخ

برخی از فرغون های دیگر وجود دارد که طول بیشتری دارند، دارای سه عدد چرخ هستند. یک چرخ بزرگ در قسمت جلوی فرغون و دو عدد چرخ کوچک در قسمت عقب آن قرار گرفته است که حرکت و جابجایی را راحتتر کند. 

بررسی ویژگی های فرغون خوب و مناسب خرید

برای خرید فرغون مانند هر ابزار دیگری نیاز است به یک سری نکات و قابلیت ها توجه کرد تا از خرید خود راضی باشید و وسیله مناسبی را برای کارتان انتخاب نمایید.در ادامه به برخی از مهم ترین موارد پرداخته شده است؟

جعبه فرغون

دقت داشته باشید اگر جعبه فرغون یکپارچه باشد، وزن بالاتری از بار را می توان متحمل شود، زیرا در مدل های چند تکه نواحی جوش احتمال شکستگی وجود دارد. همچنین هرچه دیواره ی جعبه بلند تر باشد حمل بار بیشتری امکان پذیر خواهد بود.

نبشی فرغون 

در قسمت زیرین جعبه فرغون معمولا از نبشی استفاده می شود که در هنگام خرید لازم است به آن توجه داشته باشید. در مواردی که نبشی به صورت یک تکه دور تا دور جعبه قرار گرفته است، استحکام فرغون را بالا می برد و کار با ان را ساده تر می کند. این نبشی ممکن از از قوطی های آهن، لوله و یا پروفیل باشد که هرکدام استحکام متفاوتی دارند. در صورتی که در فرغونی تنها در قسمت های اتصال از نبشی استفاده شده باشد، مقاومت بالایی نخواهد داشت.

سردسته فرغون

حتما توجه داشته باشید که بر روی دو دسته ی فرغون از سردسته پلاستیکی استفاده شده باشد، زیرا هنگامی که آن را در دست میگیرید، باعث تعرق و لغزش آن در دست نشود.

ورق جعبه

باید توجه داشته باشید که هرچه ضخامت ورقه ای که برای جعبه استفاده می شود، استحکام و مقاومت جعبه بیشتر خواهد بود و تحمل بار بالاتری خواهد داشت.

لاستیک فرغون

لاستیک فرغون از سه بخش رینگ , لاستیک و تیوب ساخته شده است. معمولا رینگ هایی که برای فرغون ها استفاده می شود، از جنس پلاستیک باشد بهتر است، زیرا در بلند مدت، اگر رینگ فلزی باشد، به دلیل وجود خاصیت خورندگی، باعث ترکیدن لاستیک می شود، اما رینگ های پلاستیکی این مشکل را به وجود نمی آورند، اما از سوی دیگر ممکن است در اثر وزن بار بالا، نتواند تحمل کنند و ترک بردارد.

معرفی فرغون مناسب برای استفاده

در فروشگاه علمایی نمونه ای از فرغون ها وجود دارد که تولید شرکت خلیلی می باشد و دارای ویژگی های منحصر به فردی است که آن را نسبت به سایر برندها متمایز می سازد:

فرغون خلیلی

ویژگی های فرغون گالوانیزه خلیلی

 • فرغون گالوانیزه خلیلی بخاطر طراحی منحصر به فرد در ظرفیت سنگین حمل اجسام و کنترل در جابه جایی مصالح بهترین بهره وری را برای کاربرداراست.
 • وزن فرغون گالوانیزه خلیلی نسبت به فرغون های رایج در بازار بیشتر است. (5/18 تا 19 کیلو گرم)
 • فرغون گالوانیزه خلیلی با استفاده از برش cnc و لیزر یک تکه انجام و لبه ها جوش می شود ولی فرغون ها رایج پرسی در فشار پرس ضخامت گوشه اتاق را از دست می دهند.
 • جنس ورق فرغون گالوانیزه است که هم ضد زنگ است. در مناطق رطوبتی و دامداری و کشاورزی عالیست. همچنین ملات و سیمان به ورق گالوانیزه خلیلی نمی چسبد. برخلاف ورق روغنی و سیاه قاعدتا طول عمر بیشتری دارد.
 • تماس اسکلت فرغون گالوانیزه خلیلی نورد شده که هم مقاومت چند برابری دارد و در تنش های وزن سنگین فنری عمل می کند.تنها فرغون که دسته به اتاق جوشکاری نشده و نشان دهنده  مقاومت اتصال مثلث  و نورد است.ولی در فرغون ها دیگر به خاطر ضعف در درسته به اتاق جوشکاری میشوند.
 • حلقه در اتاق برای حمل مصالح ساختمانی در طبقات می باشد که اگر دسته تاشو نباشد به لبه پودر ساختمان برخورد می کند و خلاف آیین نامه نظام مهندسی ساختمان است.فرغون گالوانیزه خلیلی با رعایت اصول ایمنی و حفظ و مقاومت بهرتین بهترین راندمان را برای حمل مصالح ساختمانی دارد.
 • حلقه به لبه اتاق جوشکاری نشده که خم شود در دراز مدت بلکه به بدنه و لبه همزمان جوش می شود.
 • رینگ های فرغون گالوانیزه خلیلی از مواد عالیه نانو پلاس تهیه شده که حداقل عمر تایر و تیوب را دو برابر می کند تا مثل رینگ های فلزی از داخل اکسید نشود که باعث پنچری زود هنگام تایر و تیوپ شود. لبه همجنس لاستیکی برخلاف رینگ فلزی لبه تایر را در فشار کار نمی جود.
 • قیمت بسیار مناسب با بهترین متریال در ساخت فرغون گالوانیزه خلیلی عمده ترین دلیل فروش بالای این محصول در سراسر کشور و صادرات می باشد.

کلام آخر

فروشگاه علمایی یکی از فروشگاه های بزرگ و مرکز پخش ابزار در شرق کشور است که محصولات و ابزارآلات بسیاری را موجود دارد. شما می توانید برای خرید این کالا می توانید به آن سر بزنید با توجه به فرایند کاری تان می توانید ویژگی ها و لیست قیمت خرید انواع فرغون را بررسی کنید. همچنین کارشناسان ما در فروشگاه حضور دارند تا هم به صورت حضوری و هم به صورت آنلاین و تلفنی به شما مشاوره تخصصی بدهند و پاسخگوی سوالات شما باشند.


 سوالات متداول

1.فرغون ها به چند دسته تقسیم می شوند؟

فرغون ها با توجه به کاربرد، نوع جعبه و تعداد چرخ ها به سه دسته اصلی تقسیم می شوند.

2. فرغون ها از نظر کاربرد به چند دسته تقسیم می شوند؟

اگر از نظر کاربرد بخواهیم این ابزار را تقسیم بندی کنیم باید به مدل فرغون بنزینی، پروفیلی، لوله ای، باغبانی و باسکول دار اشاره کنیم.

3. فرغون ها دارای چند عدد چرخ می باشند؟

از نظر تعداد چرخ فرغون ها به سه دسته “تک چرخ، دو چرخ و سه چرخ” تقسیم می شوند.

4. جعبه فرغون ها چه ویژگی هایی دارد؟

جعبه هایی که بر روی فرغون نصب میکنند یا به صورت یکپارچه و بدون اتصال جوش می باشد و یا اینکه از چند ورقه آهنی که به صورت زاویه دار به هم جوش داده شده اند.

5. فرغون لوله ای با پروفیلی چه تفاوتی دارد؟

در فرغون های لوله ای از لوله های معمولی برای اسکلت بندی استفاده شده است، در حالی که در مدل های پروفیلی، لوله های مقاوم و مستحکم پروفیل به کار گرفته شده اند. به همین دلیل نمونه های پروفیلی نسبت به لوله ای ها استحکام و مقاومت بالاتری دارند.

6. چه مواردی در هنگام خرید فرغون اهمیت دارد؟

نوع جعبه، مدل فرغون، جنس رینگ، نبشی های استفاده شده، سردسته فرغون و بسیاری از موارد دیگر در هنگام خرید این کالا باید مورد توجه قرار بگیرند.

7. از کجا باید ابزار فرغون را خریداری کرد؟

بسیاری از ابزارفروشی های موجود در سطح شهر و یا مراکز فروش ابزارآلات ساختمانی و یا باغبانی این ابزار را دارند و می توانید خریداری کنید. در این میان فروشگاه علمایی که بزرگترین مرکز پخش ابزارآلات در شرق کشور می باشد، نیز این ابزار را موجود دارد و شما می توانید خیلی راحت و سریع آن را خریداری کنید. یکی از نمونه های پرفروش فرغون در این فروشگاه فرغون های گالوانیزه خلیلی هستند که ویژگی های منحصر به فردی دارند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دلیل بازگشت وجه

پشتیبانی آنلاین

برای ارتباط آنلاین با ما کلیک کنید.

پشتیبان واتساپ پشتیبان تلگرام

سات کاری از ساعت 8 الی 16:30

پشتیبان فروش: 05137291839 کارشناس فنی: 09917964587