شلنگ تراز

ترتیب نمایش:

شلنگ تراز

شلنگ تراز وسیله ای است به شکل لوله ای که شفاف و از جنس پلاستیک است. این شلنگ دارای  هفت تا ده میلی متر قطر و 20 متر طول می باشد و از این وسیله برای تراز نمودن سطح های مختلف استفاده میشود. در ادامه درباره انواع شلنگ تراز، نحوه کار و هر انچه که باید درباره این وسیله بدانید توضیح خواهیم داد همراه ما باشید.

شلنگ تراز چیست

شلنگ تراز از پرکاربردترین ابزارهایی است که در کارگاه های عمرانی وجود دارد و به خصوص در عملیات ساختمان سازی کاربرد زیادی دارد. از این وسیله درکارهای نقشه برداری و ساختمانی که نیاز به ترازیابی سطح ها باشد استفاده خواهد شد، استفاده از این ابزار بسیار ساده است و بیشتر در کارهای ساده که نیاز به تراز نمودن دو نقطه از یک مسیر باشد کاربرد دارد.

طریقه شلنگ تراز گرفتن (نحوه کار با شلنگ تراز)

ماهیت استفاده از این وسیله بر پایه قاونی به نام توریچلی یا همان لوله های به هم پیوسته می باشد. چنانچه دو لوله عمودی با یک لوله افقی متصل شوند و درون لوله ها پر از آب شوند تراز آب در هر یک از لوله ها مشابه خواهد بود. در ابتدا شیلنگ تراز به مقدار مناسب با آب پر خواهد شد  و سپس فردی یک سر از شلنگ را و فردی دیگر انتهای شلنگ را خواهد گرفت تا در نقاط مورد نظر قرار بگیرند. نقطه ای به عنوان مبدا و نفر اول در این نقطه قرار خواهد گرفت و نفر دوم نیز در نقطه بعدی است و با حرکت دادن انتهای شلنگ مقدار تراز نقطه مبنا رامشخص خواهد نمود و به این ترتیب هر دو نقطه همسطح خواهند شد.


نحوه شلنگ تراز گرفتن


کاربرد شلنگ تراز

علاوه بر اینکه شیلنگ تراز نقش مهمی در همتراز نمودن دو نقطه در ساختمان دارد از این وسیله برای زیبایی در نصب همتراز کلیدها و همچنین برق کاری ساختمان استفاده بسیاری خواهد شد. از دیگر کاربردهای شلنگ تراز میتوانیم به موارد زیر اشاده نماییم.

 • انجام عملیات نصب و ترازیابی در سقف‌های کاذب
 • جهت نصب و اجرای چهار‌چوب‌ها
 • به‌منظور نصب کابینت‌ها
 • تنظیمات مربوط به اجرای پی و بیس پلیت سازه‌ها و ستون‌ها

نکات مهم برای استفاده از شلنگ تراز

 1. برای استفاده دقیق تر از شلنگ تراز، پیشنهاد میکنم که از شلنگ هایی استفاده نمایید که دارای قطر داخلی 7 میلیمتر باشند.
 2. قبل از اینکه از شیلنگ تراز برای تعیین نمودن تراز سطح های مختلف استفاده کنید، حتما دقت داشته باشید که داخل آن هیچ گونه حباب هوایی وجود ندارد زیرا حباب باعث ایجاد خطا خواهد شد.
 3. قبل از شروع کار دو سر شلنگ را دو سر شلنگ را در کنار هم قرار دهید و از اینکه آب در دو طرف شلنگ در یک ئسطح قرار دارد مطمعن شوید.
 4. هنگام اجرای فرایند ترازیابی از جابجا نمودن ناگهانی شلنگ و همچنین حرکت های شدید خودداری نمایید
 5. برای اینکار از شلنگ تراز هایی استفاده نمایید که دارای شفافیت بالاتری هستند زیرا نتیجه حاصله بسیار بهتر است.
 6. در هوای بارانی و طوفانی و سرد از انجام ترازیابی خوداری نمایید.
 7. برای خواندن بهتر کد ارتفاعی بهتر است از مایعات رنگی در داخل شلنگ استفاده کنید.
 8. شلنگ بیش از حد بلند باعث ایجاد اخلال در کار خواهد شد برای مثال پیچ خوردگی و یا دست و پاگیر بودن این وسیله باعث میشود  برای اجرای کار دچار مکشل شوید. طول زیاد لوله نیز باعث زیاد شدن چسپندگی بین دو جداره شلنگ و آب خواهد شد که نتیجه آن کاهش دقت کار است.


نکات مهم استفاده از شیلنگ تراز


مزایای استفاده از شلنگ تراز

شیلنگ تراز دارای انواع مختلفی می باشد یکی از آن ها شلنگ تراز لیزری است که در مقاله ای مفصل به آن خواهیم پرداخت ولی در ادامه به مزایای شلنگ تراز به صورت کلی خواهیم پرداخت همراه ما باشید.

شلنگ تراز از وسایل پر استفاده برای تعیین سطوح و تراز در بخش های مختلف عمرانی و به ویژه در ساختمان سازی است.  این وسیله بیشتر توسط مهندسین عمران، بناها و یا حتی کارگران ساختمانی برای تشخیص سطوح همتراز در اماکنی است که دارای پستی و بلندی است.  از دلایل پرکاربرد بودن این وسیله میتوانیم به دو ویژگی اصلی اشاره نماییم اولین ویژگی سادگی و سهولت در استفاده از این وسیله است و دومین ویژگی نیز سرعت بالای اجرای کار با استفاده از این ابزار است. به همین دلایلی که گفته شد منطقی است است که افراد از شلنگ تراز استفاده فراوانی نمایند.

راهنمای خرید شلنگ تراز

در هنگام خرید شلنگ تراز بهتر است به موارد ریز توجه کنید

 • سایز داخلی 
 • سایز داخلی شلنگ تراز از 4 تا 16 میلی‌متر در بازار موجود است.
 • متراژ شلنگ تراز

شلنگ‌های تراز متراژی بین 10 تا 200 میلی‌متر دارند و  برای محیط‌های مختلف قابل‌استفاده هستند. شلنگ‌های ترازی که طول بیشتری دارند در هنگام استفاده ممکن است پیچ بخورند یا دست‌وپاگیر باشند.

از کجا شلنگ تراز بخریم

از فروشگاه متعدد ابزار فروشی شما میتوانید این محصول را خریداری نمایید و  حتی گاهی اوقات  در فروشگاه های پلاستیک فروشی هم میتوانید این محصول راخریداری نمایید ولی قیمت شلنگ تراز را قبل از خرید با فروشگاه ما مقایسه نمایید زیرا ما با کیفیت ترین محصولات را با مناسب ترین قیمت در اختیار شما قرار داده ایم. در زمان خرید حتما به جنس، قطر و طول شلنگ توجه نمایید تا بتوانید بهترین و همچنین با کیفیت ترین محصول را بخرید جهت مشاهده تمامی محصولات شلنگ تراز  همانند شلنگ تراز آویسا (100 متری)  کافی است بر روی عکس زیر کلیک نمایید.از کجا شلنگ تراز بخریم


 • کیفیت 

در هنگام خرید به کیفیت متریال و مواد استفاده شده در ساخت شلنگ توجه کنید. هرچقدر که کیفیت شلنگ‌ها بهتر باشد، طول عمر بیشتری نیز خواهد داشت.

شلنگ‌های تراز به دو صورت لیزری و معمولی ساخته می‌شوند که در فعالیت‌های صنعتی از شلنگ تراز لیزری و در مصارف معمولی مثل ساخت‌وساز ساختمان از شنگ تراز بنایی استفاده می‌کنیم.

قیمت شلنگ تراز

شلنگ تراز باتوجه‌ به کیفیت، برند تولیدکننده، متراژ و قطر قیمت‌های متفاوتی دارد.بهترین نوع شلنگ تراز از جنس پی وی است که رنگ شفافی دارد، از طول عمر بالایی برخوردار است و فاقد نخ و منجید می‌باشد.


دسته‌بندی