آبچکان و جا ظرفی

ترتیب نمایش:

آبچکان و جا ظرفی

آبچکان یا همان جاظرفی نوعی اکسسوری آشپزخانه محسوب می‌شود که در کنار سینک آشپزخانه برای قراردادن ظروف پس از شست و شو استفاده می‌شود و یکی از ابزارهای ضروری در وسایل آشپزخانه برای افراد و به خصوص بانوان به شمار می‌آید. این اکسسوری‌ها دارای مدل‌های مختلفی هستند که متریال ساخت متفاوتی نیز دارند که در ادامه به هریک از این موارد پرداخته شده است:

آبچکان‌ها به چند دسته تقسیم می‌شوند؟

انواع جاظرفی از نظر کاربرد

جاظرفی یا همان آبچکان از نظر کاربرد به دو دسته کلی فلز و ام دی اف تقسیم می‌گردد به طوری که هرکدام برای یونیت‌های به خصوصی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

  • آبچکان‌های فلز : برای کابینت‌های پشت بسته‌ها استفاده می‌گردد و دارای قاب‌بندی مشخصی می‌باشند؛ این طرح از جاظرفی برای یونیت‌هایی با سایز 80، 90 و 100 مناسب است که برای یونیت سایز 100 به صورت کامل و دقیق در قالب فلزی قرار می‌گیرد. این جاظرفی‌ها نیازی به نصب ندارند و می‌توان در هر جایی از کابینت در نزدیکی و یا بالای سینک آن را قرار داد.
  • آبچکان‌های ام دی اف (MDF): این مدل جاظرفی‌ها برای یونیت‌های 80، 90، 100 و 120 مناسب می‌باشند که انواع مختلفی نیز دارند. جاظرفی‌های ام دی اف باید حتما داخل کابینت نصب شوند و به خودی خود قابلیت ایستادگی ندارند. در برخی از آشپزخانه‌ها معمولا این اکسسوری‌ها را به صورت یک کابینت در بالای سینک طراحی و نصب می‌نمایند و در نهایت برای آن‌ها یک درب برای زیبایی بیشتر نصیب می کنند.

انواع جاظرفی از نظر تعداد طبقات

آبچکان‌های فلزی و ام دی اف، به صورت دوطبقه و یک طبقه هستند که بسته به ارتفاع کابینت و سلیقه افراد می‌توان از مدل‌های ام دی اف انتخاب و نصب شوند. البته معمولا برای جاظرفی‌های فلزی، از آن جایی که کنار سینک و روی کابینت قرار می‌گیرند، معمولا افراد از مدل‌های دو طبقه بیشتر استقبال می‌کنند. اما برای مدل‌های ام دی اف چون ارتفاع آبچکان تغییر می‌کنند، بیشتر مدل‌های تک طبقه مورد توجه قرار می‌گیرند.

انواع آبچکان ام دی اف (MDF)

این مدل جاظرفی‌ها که داخل کابینت نصب می‌شوند به طور کلی به دو دسته مجزا تقسیم می‌شوند:

1. آبچکان ثابت: به مدل‌هایی گفته می‌شود که ابعاد آن‌ها ثابت است و قابلیت تغییر ندارند. در هنگام خرید این محصولات حتما باید ابعاد دقیق کابینت و یونیت مورد نظر را همراه داشته باشید، زیرا در صورتی که ابعادشان باهم مطابقت نداشته باشد، امکان اصلاح و یا جابجایی نخواهد بود.

2. آبچکان تنظیمی: برخلاف مدل‌های ثابت، این محصولات تا یک اندازه مشخص از هر دو طرف قابلیت تنظیم دارند و به صورت کشویی پایه‌های آن‌ها باز و بسته می‌شوند. به همین دلیل در صورتی که ابعاد کابینت از آبچکان بزرگتر باشد می‌توانید پایه‌های آن را به مقدار لازم باز کنید تا به صورت کامل داخل کابینت قرار بگیرد و سپس آن را با پیچ کردن ثابت نمایید.

آبچکان‌ها از چه متریالی ساخته شده اند؟

جاظرفی ها معمولا از دو جنس استیل و آبکاری ساخته می‌شوند که مدل‌های استیل گارانتی مادام‌العمر دارند و هرگز تغییر رنگ نمی‌دهند و زنگ نمی‌زنند مانند برندهایی چون "ملونی، آدلان و پارس استیل" که نسبت به آبکاری‌ها قیمت بالاتری دارند. اما مدل‌های آبکاری پس از مدتی احتمال اینکه رنگان تغییر کند و یا اینکه زنگ بزند وجود دارد. البته هرچه آبکاری بهتر باشد و برند معتبرتری داشته باشد این اتفاق دیرتر رخ خواهد داد. به عنوان مثال یکی از برندهای بسیار خوبی که مدل‌های آبکاری را تولید می‌کند، این کار را بسیار باکیفیت بوده است، استیل ایکس می‌باشد که مکن است پس از 5 الی 5 سال احتمال تغییر رنگ وجود دارد.

اما جاظرفی‌ها از جنس پلاستیک و چوب هم نیز ساخته می‌شوند و در بازار عرضه می‌گردد اما قطعا به اندازه استیل و آبکاری پرفروش نیستند. مدل‌های چوبی گاهی اوقات با توجه به سلیقه افراد و دکوراسیون آشپزخانه انتخاب می‌گردد که محصولات با کیفیت آن از چوب راش ساخته می‌شوند که ضد آب هستند و در اثر خیس شدن، چوب آن نمی پوسد و از بین نمی‌رود.

قیمت خرید آبچکان

در فروشگاه علمایی همانند سایر مراکز فروشگاهی محصولات پرفروش استیل و آبکاری وجود دارد که مدل‌های استیل قیمت‌های بالاتری دارند و از حدود 300 هزار تومان شروع می‌شود که بهترین برند آن‌ها ملونی می‌باشد که رنج قیمت‌شان حدود یک میلیون تومان می‌باشد. همچنین جاظرفی‌های آبکاری از 150 هزار تومان شروع می‌شود که می‌توانید به صورت آنلاین و حضوری خرید نمایید.