جاگذاشتن و گم‌کردن کلید یکی از اتفاقاتی است که بسیاری از ما تجربه کرده‌ایم. قفل کتابی یکی از قفل‌هایی است که امروزه در اکثر خانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. سؤال اصلی اینجاست که در صورت گم‌کردن یا جاگذاشتن کلید چه باید بکنیم؟ آیا قفل‌های کتابی را بدون کلید می‌توان باز کرد؟ با ما همراه باشید تا مفصل در این باره برایتان صحبت کنیم.

استفاده از قفل از گذشته تاکنون یکی از مهم‌ترین راهای تأمین امنیت خانه و مغازه بوده است. قفل‌ها انواع و اقسام مختلفی دارند که یکی از قفل کتابی است. این مدل قفل ها به دلیل عدم دسترسی سارقان به زبانه و میله امنیت بالایی دارند و یکی از بهترین گزینه‌ها برای انتخاب هر خانه و مغازه‌ای به شمار می‌رود.

بازکردن قفل کتابی بدون کلید

حال به مهم‌ترین قسمت این موضوع می‌رسیم. آیا می‌شود قفل‌های کتابی را بدون کلید باز کرد یا خیر؟

روش‌های مختلفی در شبکه‌های مجازی همانند استفاده از میخ، سنجاق قفلی، سوزن ته‌گرد، چکش، حرارت و... نشان داده می‌شود که فرد به‌راحتی قفل کتابی را باز می‌کند.

این که آیا این امر صحت دارد یا خیر؟ می‌توان گفت بله. اگر قفل‌های کتابی خریداری شده از کیفیت بالایی برخوردار نباشد یا از نمونه تقلبی استفاده شود، احتمال بازکردن آن بسیار بالا خواهد بود.

اما اگر قفل خریداری شده از برند معتبری باشد، این احتمال تقریباً صفر خواهد بود که بتوان آن را به‌راحتی باز کرد. در صورت گم‌کردن کلید، برای بازکردن قفل کتابی باکیفیت، باید از فرد متخصص در این زمینه کمک بگیرید. برای باز کردن قفل تنها یک راه وجود دارد و آن هم شکستن قفل است که احتمالا زمان زیادی برای این کار نیاز باشد. توصیه می‌کنیم هنگام استفاده از قفل‌های کتابی همیشه یک کلید زاپاس همراه خود داشته باشید تا در صورت فراموشی یا گم‌کردن کلید اصلی با مشکل روبه‌رو نشوید.

در ادامه برخی روش های باز كردن قفل كتابي بدون كليد را به شما عزیزان توضیح داده شده است که می توانید با آنها آشنایی پیدا کنید:

  • بازکردن قفل کتابی: با استفاده از پین!

هنگامی که به وسیله آچار چکشی درون مغزی قفل کتابی در جهت عقربه های ساعت بچرخانید به راحتی می‌توانی به یکی یکی با استفاده از قلاب پین ها را از جای خود خارج نمایید و در مسیر شیاردهیراه را آزاد کنید و زبانه قفل به راحتی بچرخند

  • باز كردن قفل كتابي بدون كليد: چنگک کردن

در این روش همانند روش اول آچار را وارد مغزی می نماییم و می چرخانیم و بعد با استفاده از چنگک بوگاتایی به مغزی قفل کتابی با حرکت چنگکی این امکان را فراهم می آوریم تا از پین ها جدا شوند و توپی فضای چرخش را به راحتی بیابد. بعد از انجام این کار آچار را در جهت عقبره های ساعت چرخانده و قفل به راحتی باز خواهد شد، دقت نمایید که در این روش نیز از هیچ کلیدی استفاده نکردیم.

مهم ترین نکات خرید قفل کتابی

برای خرید قفل کتابی حتما باید به دو نکته بسیار مهم توجه داشت تا نسبت به کیفیت آن اطمینان پیدا کنید. معمولا این قفل ها از جنس فولاد هستند و نسبتا وزن بالایی دارند. اما به هر حال در بازار نمونه های تقلبی که فلزی، آلومینیومی و سایر جنس ها نیز وجود دارد. همانطور که پیش تر توضیح داده شد، در صورتی که قفل از کیفیت خوبی برخوردار نباشد، باز کردن آن بسیار راحت و سریع انجام می شود و در نتیجه امنیت بالایی ندارند. اما برای نمونه های فولادی و با کیفیت این گونه نیست. به همین علت در هنگام خرید حتما محصول خود را از برندهای معتبر خریداری نمایید و به جنس و سنگینی آن توجه داشته باشید.

انواع قفل کتابی از نظر مکانیزم و عملکرد

این قفل ها از نظر مکانیزمی به چهار دسته "شیاردار، ساده، کلید چهارپر و کلید کامپیوتری" تقسیم می شوند. 

  • کلید ساده: این مدل که با توجه به اسمی که دارد، ساده ترین نوع قفل که دندانه دار می باشد و باز کردن آن راحت است.
  • شیار دار: این نوع قفل کلیدهای دوشیاری دارد که در واقع با کیفیت ترین و ایمن ترین نوع نسبت به سایر قفل ها می باشد که باز کردن آن اصلا ساده نیست.
  • چهارپر: کلید چهارپر، به گونه ای طراحی شده است که به صورت گرد است و چهار طرف آن دندانه دار می باشد که نسبت به نمونه های ساده امنیت بالاتری دارد.
  • قفل های کلید کامپیوتری: کلید های کامپیوتری به گونه ای طراحی و ساخته شده اند که قابل کپی نیستند و نمی توان آن ها را به راحتی تکثیر کرد.

معرفی چند نمونه از بهترین قفل های کتابی

ویژگی های محصول
کد محصول: مدل 1000DX
 جنس: زاماک با پوشش آهن
 نوع: کلید دار (دوشیار)
 ضخامت حلقه: 14 میلی متر

ویژگی های محصول
 کد محصول: مدل 1000
 جنس: زاماک با پوشش آهن
 نوع کلید: کامپیوتری

ویژگی های محصول
کد محصول: مدل پارس 1000sx
 جنس: فلز
 وزن: 880 گرم

ویژگی های محصول
جنس بدنه: چدن
رنگ: مشکی
مناسب برای درب
سایزهای قفل کتابی ایساتیس: 90، 60، 70، 80، 100