تلاش بشر در زمینه هایی همانند خدمات، صنعت، تجارت و ... باعث شده است تا پیشرفت چشمگیری را در چند سال اخیر مشاهده نماییم. یکی از این پیشرفت ها در زمینه تولید ابزارآلات دستی می باشد که از کاربرد بالایی برخوردار است و باعث شده است کار بشر بسیار آسان تر شود، یکی از این ابزاالات دستگاه فرز آهنگری است که باعث افزایش سرعت در برخی کارها شده است. در این مطلب از علمایی قصد  داریم به تفاوت دو فرز بسیار کاربردی یعتی فرز آهنگری و فرز سنگبری بپردازیم، همراه ما باشید تا به طور کامل از تفاوت میان این دو مطلع شوید.

فرز آهنگری

یکی از پرکاربردترین و همچنین پر مصرف ترین لوازم برقی دستگاه فرز می باشد که این دستگاه در صنایع مختلف و حتی خانگی کاربرد دارد، بدون فرز آهنگری شما نمی توانید کارهای آهنگری همانند برش زدن قطعات فلزی را به راحتی انجام دهید.

به صورت کلی از این فرز جهت برش قطعات آهنی استفاده خواه شد و دارای سرعت چرخش 8000 تا 8500 دور بر دقیقه می باشد.

کاربردهای فرز آهنگری

دستگاه فرز اهنگری از ابزارهایی می ابشد که بر خلاف ابزارآلات صنعتی دیگر دارای کاربرد بسیاری است و شما به راحتی می توانید با توجه بهنیاز خود از این وسیله استفاده نمایید.

از فرز اهنگری می توانید برای برش اجسام بسیار سخت که دارای جنس های مختلفی هستند استفاده کنید. این فرز به دلیل قدرت بالایی که دارد توانایی این را دارد که به راحتی اجسام سخت را برش دهد، همچنین می توانیداز این ابزار برای تیز نمودن سایر ابزارآلات استفاده نمایید.

آموزش کار با فرز آهنگری

فرز اهنگری دارای قدرت برق و باد برای فعالیت بهره مند است و بر روی بدنه خود دارای کلید فشاری است که شما فشردن آن باعث چرخش دیسک برش می‌شوید و در صورتی که آن را رها نمایید خاموش خواهد شد و دیسک نیز متوقف می‌شود.

فرز سنگبری

فرز سنگبری برای برش سنگ و گرانیت بسیار مناسب است که در ساختمان سازی و تغییر نمای ساختمان ها بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از ویزگی های این ابزار چرخش آزاد کمتر نسبت به نوع آهنگری است که حدود 6000 تا 6500 دور در دقیقه است. فرزهای سنگبری دارای قابلیت برش سنگ هایی با قطر 230 میلیمتر نیز می باشد.تفاوت فرز آهنگری و سنگبری

فرز ابزاری است که برای سنباده نمودن و برش متریال سخت همانند فلز، سنگ و مصالح ساختمانی می باشد که در گذشته به دلیل نبودن فرز از ابزارهای دستی استفاده می‌نمودند که علاوه بر صرف هزینه های بالا زمان و نیروی بدنی بسیاری را نیاز داشت.

یکی از مهمترین تفاوت های فرز سنگبری و آهنگری، سرعت چرخش متفاوت در این دو محصول است. سرعت معمول در فرز آهنگری 2000 دور بر دقیقه از فرز های سنگبری بیشتر می باشد. اشتباه خطرناکی تفراد بسیار انجام میدهند این است که بدون توجه به خطرات احتمالی از یک فرز برای برش قطعات که دارای جنس های مختلفی هستند استفاده می‌نمایند.

چنانچه نحوه استفاده درست از این دستگاه ها را ندانید سبب صدمه دیدن دستگاه و حتی آسیب بدنی خواهد شد.به این صورت که از فرز سنگبری و فرز اهنگری برای برش سنگ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نکات مهم در استفاده از فرز

  • قبل از استفاده از دستگاه از سالم بودن و تیز بودن فرز اطمینان حاصل نمایید.
  • در صورتی که مشاهده کردید مهره فرز بیش از اندازه سفت شده است به هیچ عنوان برای باز نمودن آن نباید از نیروی چرخشی خود دستگاه استفاده نمایید. در عوض باید دستگاه را خاموش کنید و با استفاده از ابزار مخصوص آن را باز نمایید.
  • نحوه صحیح جا انداختن تیغه فرز بر روی دستگاه بسیار مهم است که باید توسط افراد با تجربه اینکار انجام شود.
  • در هنگام استفاده از دستگاه مراقب این باشید که دستگاه به بدن و دست شما نزدیک نشود.
  • قبل از استفاده از دستگاه کار از بار دادن بیش از حد به دستگاه خودداری نمایید، زیرا باعث شکسته شدن تیغه و آسیب جدی به بدن خواهد شد.
  • جهت جلوگیری از برخورد دست با تیغه فرز، حتما قطعه کار را با فاصله مناسب از تیغه قرار دهید.


· در هنگام کار با این دستگاه فرز پلیسه تولید خواهد شد که برای جمع نمودن آن باید دستگاه را خاموش نمایید و سپس از ابزار مخصوص مربوط به جمع آوری پلیسه استفاده نمایید. جهت ایمن شدن در مقابل پلیسه های پرتابی نیز از عینک محافظ استفاده کنید.

·  پیش از استفاده از دستگاه دفترچه راهنمای آن را حتماً مطالعه کنید و با تنظیم و محاسبه سرعت و بار لازم برای کار خود، بهترین شرایط برای استفاده را فراهم کنید.

  • برای خنک نمودن تیغه دستگاه از روغن های مناسب استفاده کنید.
  • ایجاد نمودن حفاظ مناسب بر روی دستگاه در حین انجام کار باعث خواهد شد که در صورت شکسته شدن تیغه خطرات احتمالی جان شما را تهدید نکند.
  • در هنگام استفاده از فرز به نوع پوشش خود بسیار توجه نمایید، داشتن لباس های گشاد و شال گردن و یا حتی انشگتر و حلقه باعث ایجاد خطرات احتمالی خواهد شد.  لباس های گشاد و شال گردن ممکن است به تیغه های فرز پیچیده و بدن را به سمت دستگاه نزدیک نماید.

فروشگاه علمایی بزرگترین مرکز خرید ابزارآلات در شرق کشور که سالیان بسیاری است در این زمینه مشغول فعایلت می باشد و به فروش اینترنتی نیز مشغول است، جهت کسب اطلاعات بیشتردرباره فرز آهنگری می توانید تنها با کلیک بر روی باکس زیر اینکار را انجام دهید و حتی خرید خود را ثبت نمایید.